ŠifroVATRAčka 2013
ŠifroVATRAčka
Žampachovi v patách
Jednu sobotu koncem jara se hrnčíř Poštolka vydal na výroční trh do Boskovic. Prodej se celkem vydařil a Poštolka se už těšil, až se ženě doma pochlubí, jak dobře pochodil. Rychle balil svůj stánek a pospíchal, aby nemusel jet domů až za tmy, protože v lesích kolem Boskovic řádili tehdy lupiči. Co čert nechtěl, vůz se mu polámal a než ho Poštolka spravil, už se šeřilo.
Dokud jel mezi loukami, bylo mu hej, brzy však vjel do lesa a tam už Poštolkovi do zpěvu nebylo. „Ech, přece se nebudu bát povídaček o lupičích,“ bručí si Poštolka, ale sotva ho to uklidní. Navíc začíná mít pocit, jako by ho někdo sledoval. Zašustění tuhle, zašustění támhle. „Snad je to jen poplašený zajíc,“ doufá Poštolka. Jeho dobrá nálada ale rychle mizí a Poštolka se bojí čím dál víc a pobízí koně do klusu.
Najednou zapraská roští a z lesa vyskočí zarostlé chlapisko. Je to chlap jak hora, vousy až po prsa, kabát celý rozedraný. „Žampach!“ bleskne Poštolkovi hlavou, ten nejobávanější ze všech lapků, co se po kraji kdy toulali. Než se stačí vzpamatovat, chlap na něj namíří bambitku. „Peníze, nebo život!“ zaburácí...
V nebohém Poštolkovi by se v tu chvíli krve nedořezal. Nezbylo mu, než všechny peníze, které na trhu vydělal, odevzdat Žampachovi. Když už hrnčíři nebylo co víc ukrást, přivázal jej Žampach ke stromu a zmizel v lese i s lupem. Po nějaké době se Poštolkovi povedlo z provazů vyvléct. Masíroval si ztuhlé nohy a přemýšlel, co teď. „Jak já se jen podívám své Dorotce do očí,“ bědoval. „Do posledního penízku už měla rozmyšlené, co za tržbu pořídí, ještě mě varovala, abych nejel za tmy. Copak s takovou můžu teď domů?“ Nešťastný Poštolka seděl pod stromem a dlouho uvažoval, jak z bryndy ven. Nakonec se vydal zpět do Boskovic. Smutně kráčel mezi domy až dorazil do krčmy. Doufal, že snad nějaký známý ho aspoň pozve na korbel piva, aby spláchnul žal a vztek. V krčmě vzbudil odraný hrnčíř pěkné pozdvižení a když vypověděl, co se mu přihodilo, krčmář se řádně rozlítil. „Takže tebe okradl taky Žampach?“ vykřikl. „Chlapi, to tak nenecháme. Tuhle Poštolka je už za tento měsíc třetí okradený!“ Mezitím se i Poštolka trochu vzpamatoval a s povděkem přijal krčmářovu pomoc. Slovo dalo slovo a pod vedením rázného hostinského a rozhněvaného Poštolky se hned vytvořilo několik skupinek, které se za kuropění vydaly Žampacha vystopovat.
Žampach byl protentokrát dopaden, poražen a zahnán na útěk. Děkujeme všem za účast a zase někdy příště...
Systém hry
Na startu dostanou dostanete šifru, jejíž řešení vám prozradí pozici dalšího stanoviště.
Na tomto stanovišti získáte pozici dalšího stanoviště a tak dál, až do cíle.
Abyste stanoviště snadno našli, dostanete mapu okolí s vyznačenými některými důležitými místy i méně důležitými místy, mezi nimi budou ukrytá jednotlivá stanoviště. Buzolu ani kompas mít nemusíte, pokud je ale máte a umíte používat, klidně si je vemte.
Na stanovištích vás mohou čekat šifry, hádanky nebo různé úkoly, počítejte se vším :)
Počet stanovišť je 6-8, stanoviště budou číslovaná a jasně označená, takže určitě poznáte,
když je najdete.
Aby byla hra zábavná pro zkušené i nezkušené luštiče, starší i mladší, budou na některých, ne-li na všech, stanovištích dvě obtížnosti šifer. Bude jen na vás, kterou si vyberete. Základní šifra bude jednodušší a vždy vás zavede rovnou na další stanoviště. Obtížnější, bonusová šifra vás navede na bonusové stanoviště neležící přímo na hlavní trase. Tam kromě potvrzení, že jste stanoviště našli, zjistíte, už bez luštěni, kam jít dál. Dosažení bonusového stanoviště vám přinese víc bodů.
Aby nehrozilo, že zůstanete v lese s nevyřešitelnou šifrou, dostanete ke všem základním
šifrám nápovědy. Jedna nápověda bude základní a poradí vám, jak šifru luštit. Pokud vám základní nápověda nepomuže, budete mít i druhou, totální nápovědu, která vám rovnou řekne, kam jít, aniž byste museli úkol splnit. Ale přijdete o body.
Bodování
Za vyřešení základní šifry je jeden bod. Za vyluštění bonusové šifry a dosažení bonusového stanoviště jsou dva body. Za vyřešení šifry s malou nápovědou je půl bodu a s totálkou nula bodů. Na každém stanovišti tedy můžete získat 0 b., 0,5 b., 1 b. nebo 2 b.
Aby bylo jasno, jak máte postupovat při luštění, ukážeme si to na příkladu.
Luděk Luštitel
Luděk Luštitel příjde se svoji partou na stanoviště. Minulá šifra jim šla fakt rychle, tak se rozhodnou, že tentokrát zkusí těžší variantu. Nic tím neztratí, maximálně čas při luštění. Ale i čas může hrát v cíli roli. Chvíli luští, ale neví si rady, rozhodnou se proto, že už nebudou ztrácet čas a vezmou si proto základní šifru. Chvíli luští, ale ani s ní si neví rady. Luští už 20 minut. Ztratili hodně čas a na nic nepřisli, tak se rozhodnou využít nápovědu. Tím ztratí půl bodu, ale možná ušetří další čas. Nápověda jim pomůže, za minutu mají vyluštěno a pokračují dál. Měli ještě možnost otevřít druhou, totální, nápovědu a ztratit další půlbod. Naštěstí jim základní nápověda stačila. Pokud by naopak vyluštili težší variantu a dostali se na to správné místo, získali by bod navíc.
S dotazy se obracejte na registrační email nebo na Aničku Dudkovou na telefonu 601362666