Šifrovatračka 2018

aneb Vyschlá studna

Celá taškařice letos vypukne v sobotu 19.5.2018.

Apolenka přišla domů celá uřícená a na udusanou hliněnou podlahu s žuchnutím položila vědro vody. „Takhle už to dál nejde, Prkvoji,“ povzdechla si. „V naší studni už je vody sotva na dně a tak musím pro vodu chodit až k té studánce v lese. Už na to nemám sílu,“ dodala a Prkvoj si uvědomil, že jejich první děťátko se narodí už co nevidět. „Máš pravdu, Apolenko, studna nám vysychá a pro vodu je to daleko. Ale co s tím?“ marně si lámal hlavu Prkvoj.

Byl to chytrý mládenec, učil už nějaký ten pátek v boskovické škole, tak si sednul nad papíry a začal cosi malovat. Apolenka jen po očku nakukovala, jak mu na papírech přibývají jakési čmáranice, výpočty a náčrtky, ale nechtěla ho v jeho práci rušit. Po několika dnech Prkvoj přišel za svou ženou a netvářil se vůbec spokojeně. „Chtěl jsem ti, Apolenko, přivést vodu od studánky až k domu dřevěným korytem, ale nedaří se mi to. Navíc ke studánce chodí pít hodně zvěře a o vodu je nemůžeme připravit. Potřebujeme vrátit vodu do naší studně,“ povídal Prkvoj.

Apolenka se na chvilku zamyslela a pak špitla: „A co vodník z horního rybníčku? Neuměl by poradit?“ Prkvoj se zatvářil překvapeně: „Vodník? Copak ty Apolenko věříš na takové povídačky?“ „Jaképak povídačky? Moje babička ho tam vídala sedávat, když chodila kolem rybníčků za svojí bábou do Újezda! Povídala, že dřív to byl prý velký darebák, nejednu dušičku si schoval do hrníčku, dnes už je ale prý starý a lidem za trochu jídla a pár barevných pentlí rád pomůže.“ Prkvoj se ale pořád tvářil nedůvěřivě a jen si cosi brblal pod vousy. Druhého dne, když Prkvoj šel do školy, sbalila si Apolenka do ranečku trochu jídla, co jí zbylo z předchozího dne, barevné pentle, které dřív nosila k muzice, a vyrazila k rybníku zjistit, jestli starý vodník ještě žije a jestli by jim neporadil, jak vrátit vodu do vyschlé studně.

 

Akce je určena pro skupinky 2 - 5 hráčů ve věku do 15 let se starším doprovodem. Dolní hranice není omezena, ale berte na zřetel délku trasy a časovou náročnost hry. Start bude 19.5.2018 v 09:00 v parku pod letním kinem v Boskovicích. Délka trasy je asi 10 km a je vedena převážně po lesních cestách a lesem. Konec hry je plánován na 17 hodinu. Nebojte se, že v 17 hodin skončíte 10 kilometrů od Boskovic, cíl bude nedaleko startu. 

Váš tým se stejně jako statečná Apolenka vydá za starým vodníkem a pokusí se vrátit vodu do vyschlé studně. Budete postupovat po jednotlivých stanovištích, na kterých vždy získáte šifru či nějaký úkol, po jejichž vyřešení se dozvíte polohu následujícího stanoviště. Těšit se můžete na šifry a přesmyčky, zábavné úkoly a hry. Abyste stanoviště snadno našli, dostanete mapu okolí. Stanovišť bude zhruba 10 (později upřesníme), budou číslovaná a jasně označená, takže určitě poznáte, když je najdete. Aby nehrozilo, že zůstanete v lese s nevyřešitelnou šifrou, dostanete ke všem šifrám nápovědy. Jedna nápověda bude základní a poradí vám, jak šifru luštit. Pokud vám základní nápověda nepomůže, budete mít i druhou, totální nápovědu, která vám rovnou řekne, kam jít, aniž byste museli úkol splnit.

Na trase i v cíli na vás bude čekat drobné občerstvení. 

Registrace přes google formulář do 16.5.2017. Startovné je symbolických 50 Kč na tým. Dotazy posílejte mailem na sifrovacka@vatra-boskovice.cz. S sebou si vezměte vhodné oblečení a obutí do lesa, papír, čtverečkovaný papír, tužku, nůžky, buzolu nebo kompas, pastelky, pravítko. Určitě si vezměte něco k pití a k jídlu.

Pokud se chceš hry zúčastnit, ale chybí ti kamarádi do týmu, nezoufej. Napiš nám a pokud to bude možné, spojíme tě s dalšími osamocenými hráči nebo jiným týmem. Stejně tak nám napiš, pokud chceš jít, ale chybí ti starší doprovod. Několika málo zájemcům můžeme zajistit doprovod z vlastních řad. Tyto možnosti jsou ale omezené, proto se ozvi co nejdřív.

Těšíme se na Vás!